گامي‌ عملي‌ در جهت‌ وفاق‌‌ مدتهاست‌ دلسوزان‌ و خدمتگزاران‌ راستين‌، بر اين‌ اصل‌ پافشاري‌ مي‌كنند كه‌ بايد براي‌ رفع‌ مشكلات‌ و معضلات‌ كشور همدل‌ و همصدا راه‌ وفاق‌ را پيش‌ گرفت‌. وفاقي‌ كه‌ برپايه‌ «همه‌ با هم‌» بتوان‌ ايران‌ را آباد و آزاد تصور كرد. مدتهاست‌ كه‌ در مواقع‌ مختلف‌ و مقاطع‌ بحراني‌، اين‌ نغمه‌ از سوي‌ جريانها ساز مي‌شد و هربار عدم‌ برداشت‌ گامي‌ عملي‌، پروژه‌ را ناتمام‌ و يا حتي‌ ناكام‌ مي‌كرد. مدتها بود كه‌ اراده‌يي‌ جز «حذف‌» بر عرصه‌ سياست‌ ايران‌ حاكم‌ نبود. اراده‌يي‌ كه‌ مخالف‌ را محذوف‌ مي‌خواست‌ و اصولا مخالفتي‌ را نمي‌پذيرفت‌. هرچه‌ بود «اراده‌ معطوف‌ به‌ جذب‌» نبود و خسارتهاي‌ هر گامش‌ چنان‌ خانمان‌ برانداز بود كه‌ كليت‌ نظام‌ هزينه‌هاي‌ آن‌ را مي‌پرداخت‌. گام‌ اخير در رفع‌ حصر از آيت‌الله‌ منتظري‌ نمونه‌ بارز اراده‌ معطوف‌ به‌ جذب‌ بود. اراده‌يي‌ كه‌ بايد چون‌ خوني‌ به‌ رگهاي‌ تمام‌ ارگانها، نهادها و كل‌ حاكميت‌ تزريق‌ شود. بايد اين‌ اراده‌ در همه‌ آناني‌ كه‌ دغدغه‌ نظام‌ را دارند، به‌وجود آمده‌ و تقويت‌ گردد. همانگونه‌ كه‌ بارها اشاره‌ شد، گسترش‌ طيف‌ بازيگران‌ عرصه‌ سياست‌، ضامن‌ پويايي‌ و بقاي‌ كليت‌ خواهد بود و عدم‌ جلوگيري‌ از ريزش‌ها، حاصلش‌ تنها و تنهاتر شدن‌ است‌. عقلانيت‌ حكم‌ مي‌كند كه‌ حكومت‌ موافقان‌ خود را افزايش‌ دهد نه‌ اينكه‌ روندي‌ را پي‌گيرد كه‌ حتي‌ مخالفان‌ دلسوز نيز پس‌ از برخوردهاي‌ غيرمنطفي‌ به‌ جرگه‌ معاندان‌ بپيوندند. از مهمترين‌ شعارهاي‌ جنبش‌ اصلاحات‌ در ايران‌ «تبديل‌ مخالف‌ به‌ منتقد و منتقد به‌ موافق‌» بود. شعاري‌ كه‌ اگر به‌ تمام‌ بخشهاي‌ حاكميت‌ تزريق‌ مي‌شد، استحكام‌ نظام‌ را درپي‌ داشت‌. به‌هرحال‌ گام‌ عملي‌ برداشتن‌ در اين‌ راه‌ في‌النفسه‌ مثبت‌ و قابل‌ تقدير است‌. با اين‌ اميد كه‌ بتوان‌ راه‌ درست‌ را با رفتارهاي‌ درست‌تر تكميل‌ كنيم‌.


توضیح: زمانی که این یادداشت را نوشتم بسیاری به من انتقاد کردند که تو هنوز امیدواری خوشبینانه دم از وفاق می زنی . شاید حرف بسیاری از منتقدانم درست باشد اما من همیشه و در تمامی موارد اصل را بر خوشبینی نهاده بودم و خواهم نهاد . چون همواره سعی کردهام از گذشته ها عبرت بگیرم ونه تکرارشان کنم. بهر حال من هم می توانستم مانند بسیاری دیگر ساز نا امیدی بزنم اما من هنوز هم امید وارم که راه دشوار ازادی و دموکراسی با کمترین هزینه ها پیموده شود.

/ 2 نظر / 15 بازدید
ali

در مورد توضيحی که در اخر نوشته تان هست فکر ميکنم دوستانتان درست ميگويند با اينحال دوست دارم نظرتون رو در مورد نامه ی که تو وبلاگمه بدونم

sam

درود .سقوط رژيم ملعون صدام حسين به ملت شريف ايران و شما دوست عزيزم مبارک باد